Savjeti za život, Renée Shafransky

Nakon što ju je prevario i ostavio suprug zbog upola mlađe žene, Nora Glasser tražeći svoj mir bježi iz New Yorka u maleni turistički grad Pequod. Dobila je posao u lokalnim novinama gdje piše kolumnu „Savjeti za život” u kojoj na kreativan način daje glas lokalnom grintanju. Nora piše iz perspektive lokalaca koji se muče s invazijom turista i pretvaranjem mirnog gradskog života u kontinuiranu ljetnu sezonu.

„Pequod je ljetno mjesto, stvarno jest, na manje od tri sata istočno od New Yorka na sjevernoj obali Long Islanda. Naša populacija nabuja deseterostruko od svibnja do rujna, i nakon toga smo opet samo mi. Stvarno mali grad.”

Nori su trebale tri godine da zaliječi boli od izdaje i razvoda te u mirnom gradiću uz nove prijatelje započne novi život. Ali kad se njezin bivši muž, slavni umjetnik Hugh i njegova nova obitelj dosele u susjedstvo, Nora doživi slom. Stabilnost koju je gradila sve ove godine poništena je i mora se ponovo boriti s ljubomorom, prezirom i poniženjem.

Stravično ubojstvo u velebnoj vili

Nora uskoro počinje razmišljati o osveti, a kad joj se ta želja neočekivano ispuni, Nora ludi još više. Naime, Hugh i supruga Helene brutalno su ubijeni u svojoj kući na litici, a tijela su namještena kao da se radi o osvetničkom zločinu.

Nora se jutro nakon ubojstva budi s ogrebotinom ispod oka te grančicama u kosi bez saznanja gdje je bila i što je radila prošle noći. S obzirom na to da uskoro postaje osumnjičena i da policiji ne može dati alibi za večer ubojstva, Nora Glasser kreće u vlastitu potragu kako bi dokazala svoju nevinost – policiji, društvu, ali i samoj sebi.

Krešendo u pripovijedanju

„Savjeti za život” jedan su od onih brzopoteznih romana – pripovijedanje teče brzo, a dijalozi su dobro razrađeni. Nema suvišnih detalja, a svi su opisi i digresije u funkciji razvoja priče. Svidjelo mi se to postupno otkrivanje istine, taj blagi krešendo u fabuli koji nas dovodi do vrhunca u posljednjih nekoliko stranica romana.

Ponovo se nisam dokazala kao dobar detektiv ili jednostavno previše uživam u samom procesu čitanja. Nisam mogla odgonetnuti pravog ubojicu sve dok to pred kraj nije postalo baš očito. U moju obranu, Shafransky nam daje dobre sumnjivce tijekom istrage odvlačeći nas od istine i zaplećući linije u sve veći misterijski čvor.

Karakterizacija likova

Renée Shafransky dobro je razradila karakterizaciju glavne junakinje. Nora Glasser ostavlja dojam normalne žene s kojom se lako poistovjetiti (ne u svim aspektima) i s kojom je veoma lako suosjećati. Čitajući roman doslovno ste uvijek na njezinoj strani, čak i kada postane osumnjičena za ubojstvo.

Norina sjećanja na djetinjstvo i odrastanje u problematičnoj obitelji dani su u dovoljnoj mjeri da nam objasne njezine postupke, kao i nošenje s traumama koje ju okužuju. Bijeg od problema i skrivanje od nove prilike za ljubav samo su reakcije kojima je Nora naučila štiti sebe i svoje osjećaje. Naravno, ima Nora upitnih odluka i postupaka tijekom romana, ali sumnja da je ubila svog bivšeg muža pa joj to u cijeloj toj panici možemo i oprostiti.

Nadalje, ta njezina borba sa stresom realistična je i univerzalna, a očituje se u mjesečarenju zbog čega i cijela priča dobiva dašak tajanstvenosti – gdje je Nora bila u noći kad su ubijeni bivši suprug i njegova nova žena.

Sporedni su likovi zaista sporedni, uz dva-tri bitnija lika koji pomažu Nori u borbi s policijom. Pozadinskih likova ima dosta pa mi je zato i bilo teško zapamtiti sva imena i poveznice među njima. Morala sam se dobro koncentrirati ili prisjećati se tko je čiji suprug, prijateljica, kolegica ili detektiv, susjed…

Književni prvijenac američke psihoterapeutkinje

„Savjeti za život” literarni su prvijenac američke spisateljice i producentice Renée Shafransky. S obzirom na prvi roman, autorica se dobro snašla i ugodno me iznenadila. Naravno, ima nedostataka i priča nije nešto s čime se već nismo susreli, ali je roman zanimljiv i napet.

Priča o Nori Glasser ima autobiografskih elemenata – Shafransky je radila kao novinarka, a od 2003. godine radi kao privatni psihoterapeut. „Savjeti za život” imaju vrlo dobru ocjenu čitatelja na Goodreadsu, a autorica trenutno radi na novom romanu Current Disturbances.

Za kraj ove recenzije izdvojila bih jedan „savjet za život” koji je Nori dao njezin otac: „Evo ti savjet, mala. Savjet za život. Ovaj svijet je grub i nastavit će te gađati različitim stvarima. Ne dopusti im da ti slome srce.”

Renée Shafransky, Savjeti za život

  • izdavač: Stilus
  • broj stranica: 325
  • godina izdanja: 2018.
  • prevoditelj: Andrea Marić