Posljednje što mi je rekao, Laura Dave

Dvije riječi „Zaštiti je!” pisalo je na papiriću koji je Hanni na kućni prag donijela nepoznata djevojčica. Poruku je poslao njezin suprug Owen bez objašnjenja i dodatnog konteksta. Od tog trenutka Hannah bezuspješno pokušava stupiti u kontakt s Owenom te ubrzo saznaje da je njihov život bila laž temeljena na Owenovim tajnama iz prošlosti.

U potrazi za istinom

Owenov misteriozni nestanak nadopunjuje se vijestima o skandalu i milijunskim prevarama u softverskoj tvrtki ”The Shop”. FBI je uhitio Owenova šefa i prijatelja Avetta, a Bailey kući iz škole donosi torbu punu novaca. Na Hannina vrata uskoro dolazi i teksaški šerif Grady tražeći Owena ili bilo kakve informacije o njemu. S obzirom na to da je Owen izumio softver koji briše internetsku povijest pojedinca, razumljivo je da bježi bez traga, a uskoro postaje i osumnjičeni u očima javnosti. No, pravo je pitanje – zašto i što to Owen skriva? U suprotnosti s onim što je Owen želio, Hannah kreće u potragu za istinom čime odvodi Bailey u središte opasnosti.

Već viđena stereotipna američka priča

Sve u svemu, Laura Dave donosi tipičnu stereotipnu priču o američkoj obitelji – buntovna tinejdžerica koja mrzi svoju pomajku, supruga sa zanimljivim poslom (tokarica drva) i vlastitom karijerom te otac koji radi u uspješnoj tvrtki, ali pravu istinu o sebi i svojoj prošlosti čvrsto čuva i od kćeri i od žene. Kad se pokrene kotač otkrivanja, ljubav između muža i žene izlazi pred test povjerenja, a odnos između kćeri i pomajke se intenzivira u svim smjerovima.

Bljedolika perspektiva priče

Glavni pripovjedač romana „Posljednje što mi je rekao” je Hannah za koju imam osjećaj da je u cijelu istražnu priču uvučena sasvim slučajno. Pri pisanju ključne poruke i pokretača radnje cijelog romana, Owen nije mislio na svoju ženu – njegova jedina briga bila je kći Bailey, ali i on sam. Možda bi bilo zanimljivije da je priča prikazana iz više perspektiva, tj. iz pozicije onih na koje se i odnosi. Na ovaj način ne dobivamo razloge ni objašnjenja zbog kojih je Owen napravio to što je napravio, pa čak ni Baileyina proživljavanja očeva nestanka.  

Još jedan bestseller koji to nije

Reese Witerspoon ovu je knjigu odabrala za svoj mjesečni književni klub u svibnju 2021. godine. Roman je bio i bestseller New York Timesa 65 tjedana zaredom, a dobio je i Goodreads Choice Award za najbolji misterij i triler 2021. godine.

Iskreno, ne shvaćam ove nagrade kao ni pozitivnu zbrku oko ove knjige. Ništa mi nije bilo intrigantno ni misteriozno. Sve što Hannah otkriva je poprilično holivudski, ništa što već nismo vidjeli ili pročitali. Na početku je roman zanimljiv, ali s vremenom postaje zamoran do razine da me uopće nije zanimalo što će se dogoditi s Owenom. Teško je suživjeti se s fiktivnim likom, a osobito kad nemamo baš i previše informacija da bismo ga mogli zavoljeti. Kratke retrospekcije na odnos Hanne i Owena su šture, a pažnja je više usmjerena na razvijanje odnosa između kćeri i pomajke.

Čitajući nekako sam jedva čekala da dođem do ipak predvidljivog kraja. Da pročitate prvih dvadesetak i zadnjih dvadesetak stranica, sve biste razumjeli. Sredinu možete i preskočiti.

Apple TV+ ekranizacija

Kad sam pogledala najavu za ekranizaciju ovog romana Laure Dave razveselila sam se jer sam mislila da će dobra glumačka postava izvući priču. No, opet sam se razočarala. Meni draga Jennifer Garner bila mi je neuvjerljiva kao Hannah, a od svih glumačkih zvijezda najbolja mi je bila Angourie Rice kao Bailey Michaels.

Serija u 7 epizoda ima srednju ocjenu na IMDb-u (6,5/10), a ako se odlučite na gledanje, nemojte očekivati neko remek-djelo. Serija ”The last thing he told me” dobra je za kraćenje dosadnog popodneva, a zanimljivo mi je da je u travnju ove godine najavljena druga sezona.

Laura Dave, Posljednje što mi je rekao

  • izdavač: Znanje
  • broj stranica: 294
  • godina izdanja: 2023.
  • prevoditeljica: Jelena Svilar