Sobarica, Nita Prose

Molly je jedinstvena dvadesetpetogodišnja sobarica u Regency Boutique Hotelu s pet zvjezdica. Ona obožava svoj posao, deterdžente, kolica s ručnicima i svoju odoru. Kad Molly čisti sobu, neće se pronaći ni najmanji trag nečistoće. Glavna junakinja živi po pravilima, uvijek se ponaša dolično, a posao joj je najbitnija stvar u životu.

„Uvježbana sam u svim se prilikama ponašati savršeno profesionalno, prema svakakvim ljudima, bili oni pristojni ili neotesani, čisti ili aljkavi, govorili prosto ili uljuđeno.”

No, Molly ima problema u društvenim interakcijama, neobveznom razgovaranju te u razumijevanju svakodnevnih ljudskih postupaka kao što su sarkazam, ljutnja, svađe, laganje, podmuklost ili zloba. Ona ne može egzistirati apsolutno samostalno pa osjeća olakšanje kada živi po pravilima ili kada ima svojevrsnog vođu kao što je bila njezina baka ili voditelj hotela gospodin Snow.

Čistim misli kao što čistim sobe

Iako Molly apsolutno uživa u svome poslu, zbog neobične osobnosti na radnome mjestu doživljava ismijavanje i ponižavanje uz nadimke kao što su Mutant Molly, Robot Roomba ili Uštogljena nakaza.

„Ja sam navikla da me nazivaju različitim imenima i svašta govore o mojem karakteru. Navikla sam na verbalne napade i udarce. Primam ih svakog dana, često ih i ne zamjećujući. Navikla sam da su mi riječi jedina obrana koju imam.”

Očigledno je da Mollyna tzv. opsjednutost čistoćom ima svoju podlogu u djetinjstvu i maltretiranju u školi, kao i u činjenici da je Molly napušteno dijete koje je odgajala samo baka. Ali unatoč tome, ona se dobro snalazi u svijetu koji nikako ne razumije, a svojom simpatičnošću uspijeva nasmijati i nas čitatelje.

Holivudski pokretač zbivanja

Zaplet se temelji na ubojstvu jednog od gostiju hotela – magnata gospodina Blacka (originalnost imena neću komentirati) čije tijelo pronalazi Molly te time postaje glavna osumnjičena. Upravo ovdje priča postaje previše filmska, tj. previše američka. Ubojstvo pokreće lavinu događaja koji podsjećaju na loše akcijske filmove s dilerima drogom, ilegalnim imigrantima i pogrešno osumnjičenim koji neuspješno pokušava dokazati svoju nevinost. Molly u pomoć pristiže vratar hotela gospodin Preston čija je kći Charlotte vrhunska odvjetnica koja će pro bono zastupati Molly.

I sam mi je istraži postupak poprilično beživotan – detektivka Spark za ubojstvo osumnjiči Molly na temelju njezine čudnovatosti ni ne pomislivši da ona možda ima nekakav drugi razlog za takvo ponašanje. Uostalom, nije baš ni logično da bi sićušna i draga sobarica ubila milijardera. Motiv je klimav, dokaza nema, no detektivka mora nekog uhititi i optužiti jer je ipak ubijen bogati pripadnik visokog društva. Dovoljno američki?

Kategorijske i plošne karakterizacije

U prikazu gotovo svih likova autorica Nita Prose je stereotipna, pa je tako Juan Manuel siroti Meksikanac i ilegalni imigrant prisilno uvučen u prljave poslove dok je barmen Rodney već po vanjštini i po imenu prikazan kao negativac pa ne trebate ni čitati dugo da shvatite motive kojima se ovaj lik vodi.

I sama je protagonistica razmjerno arhetipski lik – po nekim karakteristikama autist, no autorica nigdje izričito u romanu to ne navodi. S jedne mi se strane to ne sviđa jer čemu skrivati taj aspekt ličnosti koji je danas potpuno prihvaćen i razumljiv, dok s druge strane priča nije vremenski određena pa nismo sigurni je li autizam u tom razdoblju uopće i bio prepoznat.

No, etiketiranje i kategorizacija Mollyna ponašanja nije nimalo bitna jer ideja ipak ima smisla – s obzirom na to da je pripovjedačica sama Molly, vjerojatno ni ona sama ne bi znala prepoznati svoj autizam.

I za kraj…

Iskreno, ne znam čemu tolika uzbuđenost oko ovog romana. Mene jednostavno nije toliko oduševio. Na početku je priča veoma intrigantna zbog glavne junakinje i njezina neobičnog načina razmišljanja i doživljavanja svijeta oko sebe. Sredina je pomalo zamorna, no Mollyno uhićenje ipak vam pokreće želju da saznate završetak priče.

Dvije epizode nikako ne pronalaze mjesto u romanu niti imaju ikakvu ulogu u zapletu i raspletu. Neću otkrivati na što točno mislim, ali to me baš razočaralo. Također, bez nekih bi se likova priča razvila na jednak način pa je njihovo postojanje apsolutno suvišno.

Sve u svemu, „Sobarica” Nite Prose simpatično je štivo. Draga knjiga za drage ljude i za mir u čitanju. Ovaj roman traži strpljenje i upornost.

Filmska ekranizacija

Očekuje se ekranizacija romana u kojoj će Molly glumiti britanska glumica Florence Pugh, meni osobno veoma šarmantno i drago lice. Možda će ona uspjeti izvući nešto više iz ove priče.

Završit ću ovu recenziju divnim Mollynim riječima: „Ako sam iz svega izvukla neku pouku, ona je sljedeća: u meni ima snage za koju nikad nisam znala da postoji. Uvijek sam znala da imam snage u rukama – za čišćenje, brisanje, ribanje i dezinficiranje, za uređivanje stvari. Ali sada znam da snage imam i drugdje – u glavi. I u srcu.”

Nita Prose, Sobarica

  • izdavač: Stilus
  • broj stranica: 350
  • godina izdanja: 2022.
  • prevoditelj: Dražen Čulić