Film „Jedan dan” s Anne Hathaway i Jimom Sturgessom jedan je od mojih najdražih filmova. Još otkako sam ga davno pogledala, željela sam pročitati i knjigu. Kupila sam ju i jako me je dugo čekala na polici – predugo.
Od ovog romana Davida Nichollsa imala sam stvarno velika očekivanja jer su svi u knjiškom svijetu govorili hvalospjeve o njemu. I onda se dogodilo ono čega sam se bojala – meni nije bila ništa posebno.
David Nicholls počinje fantastično, od prve stranice genijalni tekst – zabavan, provokativan, ironičan, humorističan i moderan. A onda se to negdje u sredini romana izgubilo, a na kraju potpuno rasplinulo. Žao mi je što čarolija oduševljenja s početka romana nije potrajala, ali mi je ipak drago što sam ga pročitala. Možda je „Jedan dan” jedan od onih romana koje moraš pročitati više puta, tako da mu se možda i vratim na drugo čitanje.
Jednogodišnji susret dvoje prijatelja
Emma Morley i Dexter Mayhew upoznaju se pri kraju svojih studentskih dana. Emma je idealistkinja i sanjiva intelektualka, dok je Dexter privlačan i neozbiljan hedonist kojem je najvažniji užitak.
Njihova priča započinje 15. srpnja 1988. godine, dan nakon što su diplomirali. Svake naredne godine sljedećih 20 godina na Dan svetog Swithina (britanska verzija Dana svisca) David Nicholls donosi nam uvid u ono što se dogodilo s njihovim životima – kako su se mijenjali, što su postigli, ali i što su propustili.
Životni putevi Emme i Dextera daleko su od sličnih, ali nešto ih uvijek vraća jedno drugome. S vremenom, njihovo prijateljstvo raste, razvija se i prolazi različite faze – od uzajamne podrške do razočaranja.
No, veliko je pitanje hoće li ljubav ikada pronaći svoje mjesto u njihovoj priči?
Teme ljubavi, prijateljstva i odrastanja
Jedna od ključnih tema u romanu je ljubav, i to ne isključivo romantična ljubav već ona koja proizlazi iz dubokog prijateljstva. Emma i Dexter primjer su prijateljstva koje može preživjeti gotovo sve – nesporazume, emocionalne distance i životne izazove.
Proces odrastanja, sazrijevanja i suočavanja s vlastitim slabostima još je jedna važna tematska perspektiva. Dok pratimo Emmu i Dextera u njihovim dvadesetima, tridesetima i četrdesetima, jasno vidimo kako se mijenja njihova percepcija svijeta, ali i njih samih. Ovdje se Nicholls ne boji pokazati tamniju stranu odrastanja – od izgubljenih prilika do osjećaja neispunjenosti i kajanja što romanu daje dodatnu emocionalnu težinu.
Snažne strane romana
Nichollsov je stil pisanja nesumnjivo jedan od najjačih elemenata romana, kao i sposobnost da stvori likove koji su istovremeno složeni i nesavršeni te zbog toga nevjerojatno stvarni.
Emma Morley je pametna, duhovita i ambiciozna mlada žena koja se bori sa svojim nesigurnostima i željom da ostvari svoje potencijale.
S druge strane, Dexter Mayhew je šarmantan, ali površan mladić koji se gubi u svijetu zabave, alkohola i hedonizma. Ova suprotnost u njihovim karakterima, ali i snažna međusobna povezanost, jedna je od glavnih pokretačkih snaga priče.
Sama konceptualna ideja romana omogućuje čitatelju da osjeti kako se likovi mijenjaju, kako sazrijevaju i kako se suočavaju s izazovima života, ali i kako njihova dinamika evoluira tijekom dva desetljeća. Nicholls uspješno koristi ovaj format da bi istaknuo koliko se život može promijeniti u godini dana – ili, u nekim slučajevima, koliko malo.
Još jedan aspekt koji vrijedi pohvaliti je Nichollsov smisao za humor. Iako je roman prepun emotivnih trenutaka, (britanski) glasni humor prisutan je gotovo na svakoj stranici. Emmine sarkastične opaske i Dexterov neprestani šarm često donose olakšanje u inače teškim ili bolnim situacijama.
Lošije strane priče
Već sam u uvodu recenzije pisala o nedostacima ovog romana. Jedna od glavnih kritika koju bih istaknula jest da, iako je roman temeljen na jedinstvenom konceptu, povremeno može postati monoton. Konstantno vraćanje na isti datum stvaralo je osjećaj ponavljanja, posebice u razdobljima kada se likovima nije događalo ništa zanimljivog. Tako ti trenuci, umjesto da grade napetost i produbljuju lik, jednostavno samo ispunjavaju prazne stranice priče čime se gubi dinamika radnje.
Likovi Emme i Dextera dobro su razrađeni, ali ponekad sam imala osjećaj da autor favorizira Dextera, a da je Emma samo njegova suputnica i emocionalna podrška. Puno sam puta pomislila kako uopće može Emma tolerirati sve Dexterove glupe ispade i biti mu dobra prijateljica. Iako ona prolazi kroz vlastiti emocionalni i profesionalni razvoj, njezin lik ponekad ostaje u sjeni Dexterove burne i često destruktivne osobnosti.
I za kraj…
Jedan dan je roman koji čitatelju pruža emocionalno iskustvo, ispunjeno složenim likovima, humorom i realističnim prikazom života. Nicholls uspijeva prikazati ljubav i prijateljstvo na način koji je autentičan i često bolan, ali i prepun nade. Ako volite romane koji kombiniraju smijeh, tugu i duboku refleksiju o ljudskim odnosima, Nichollsova knjiga bi mogla biti pravi izbor za vas.
Svi smo se u nekom trenutku života zapitali: „Što ako…?” Jedan dan odgovara na to pitanje na način koji će vas istovremeno nasmijati, rasplakati i natjerati da se zamislite nad svojim životnim odlukama.
- izdavač: Znanje
- broj stranica: 429
- godina izdanja: 2009.
- prevoditeljica: Andrea Milanko