Dugo mi je stajala otvorena prazna stranica pri pisanju recenzije ovog romana. Pisala sam ove retke s odmakom od dva tjedna nakon čitanja jer sam mislila da će mi promišljanje pomoći da shvatim ovaj roman. No, to se nažalost nije dogodilo.
Znam da mnogi pišu lijepe komentare i osvrte na Annie Bot, ali meni je knjiga bila – blah. Ne radi se ovdje ni o žanru, ni o tematici, ni o stilu pisanja, a ni o tome što ja volim čitati ili ne. Pročitala sam dosad sve i svašta i nemam najdraži žanr. Premda jako volim znanstvenu fantastiku još od srednje škole, ovaj roman Sierre Green ostat će nevoljen. Žao mi je jer sam očekivala puno više.
Je li umjetna inteligencija muško ili žensko?
Američka književnica Sierra Greer kao temelj svog romana odabrala je veoma aktualnu tematiku – umjetnu inteligenciju i robotiku te kako se mi ljudi nosimo s tehnološkim napretkom. Pretpostavljam da je svako od nas barem jednom iskušao neki oblik umjetne inteligencije te da smo pritom imali milijun upitnika, pa čak i strahova.
Neminovno je da je 2023. godina bila neka vrsta prekretnice u razvoju umjetne inteligencije koja će se u budućnosti sigurno razvijati do nama neslućenih granica. Pitanje je trenutka kada će se računalna svijest unijeti u humanoidni oblik, a to će za sobom povesti brojne etičke i moralne rasprave i dileme. Upravo nas tom mišlju provocira Sierra Greer u romanu „Annie Bot”.
Humanoidi zamjenjuju ljude
U nekom neodređenom (budućem?) vremenu u luksuzno namještenom stanu žive Doug i Annie, tj. Stella – humanoid kojeg je Doug kupio za 22 tisuće dolara. Doug je nabavio Annie nakon teškog razvoda, a drži je u tajnosti jer se zbog toga osjeća posebno (čit. uzbuđeno).
Stella može biti naručena i napravljena po željama vlasnika, a može biti identična živoj osobi. Vlasnik može birati (i na servisima mijenjati) težinu, boju kože, kose i očiju, dodavati tetovaže i sl. Stella ne jede, ali ima želučanu vrećicu u koju sprema hranu koju nakon konzumacije povraća. To ju čini ljudskijom.
Humanoide proizvodi tvrtka Stella-Handy iz napuštenih smrznutih ljudskih embrija pa roboti imaju organsku kožu i kosu te jedinstvene otiske prstiju. Možete naručiti Stellu za čišćenje i kuhanje ili Mazu za intimno druženje. Stella se može prebaciti u autodidaktičko stanje što znači da može sama učiti i donositi odluke.

Neobičan odnos robota i vlasnika
Odnos Douga i Annie je blago rečeno neobičan. Annie je Dougu zapravo seksualni rob koji ispunjava sve njegove fantazije. Doug joj kupuje izazovno rublje, a može podesiti i njezinu razinu libida. No, ritam odnosa remeti prijatelj Roland nakon čega Doug postaje posesivan i bolesno ljubomoran.

Annie toliko izgleda ljudski da ju Doug odluči predstaviti obitelji i prijateljima kao svoju djevojku, a zajedno kreću i na psihološku terapiju za parove.
Ja sam se, iskreno, u razumijevanju cijelog tog odnosa malo pogubila. Nije mi bilo jasno tko što tu želi – želi li Doug da mu robot bude djevojka, želi li Annie biti čovjek?
Tematske provokacije
Roman „Annie Bot” istražuje pojam ženstvenosti, odnos muškaraca i žena, mizoginiju, autonomiju i kontrolu, emocionalno i fizičko zlostavljanje… Doug se u nekim trenucima prema Annie ponaša gore nego prema kućnom ljubimcu, dok mu je u nekim momentima jedina dobra stvar u životu.
Usudit ću se napisati da je Doug narcisoidni psihopat jer jedino osoba poremećena uma može funkcionirati na način opisan u romanu. Annie nije imala nikog osim Douga, bila je u potpunosti podređena samo njemu i postojala je samo zbog i za njega. To je nešto što mu nijedno ljudsko biće nikad ne bi moglo pružiti.

I za kraj…
Roman Sierre Greer ima solidnu četvorku na Goodreadsu, a bio je i nominiran za Readers’ Favorite Science Fiction 2024. Ne znam bismo li s današnje perspektive „Annie Bot” uopće doživjeli kao znanstveno-fantastični roman, a neki ju čak predstavljaju i kao mračnu distopijsku priču.
Kako god žanrovski bilo, ni u završavanju ove recenzije ne razumijem poantu cijele priče. Da je možda završetak bio drugačiji ili šokantniji, bila bih zadovoljnija pročitanim. Ovako od mene ima solidnu trojku.
- izdavač: Mozaik knjiga
- broj stranica: 272
- godina izdanja: 2025.
- prevoditeljica: Dijana Štambuk