Jane Goodwin savršena je majka, savršena supruga i savršena članica malog društva. Njezin suprug Jack i troje djece doselili su se u Ashdon, prekrasni gradić u ruralnom Essexu, da bi spasili svoj brak. Sa svojih tri tisuće stanovnika gradić je naizgled šarmantan – ima liječničku ordinaciju, pub, crkvu, osnovnu i srednju školu i – mnogo mama iz srednje klase.
U mirnom gradiću nikad se ne događa ništa zanimljivog, a kamoli ništa strašnog. Međutim, kad je šesnaestogodišnja Clare Edwards pronađena mrtva u obližnjoj šumi, savršena glazura malograđanskog života počinje pucati.
Mračne tajne iz prošlosti
Kao susjeda ožalošćene obitelji, Jane pokušava održati privid tuge, no iznutra ključa poriv da prije svega zaštiti svoju obitelj, ali i bračne tajne. Phoebe Morgan nam polako otkriva kako savršeni život gradskog liječnika i njegove predivne supruge ipak nije ono što se čini.
Istražni proces
Morgan nam u razotkrivanju ubojice daje mnogo mogućih krivaca, ali i kontinuiranih preokreta tako da je istražni postupak u stalnom kretanju. Autorica nam pomno ubacuje nove dokaze baš u trenutku kad se u dovoljnoj mjeri iscrpi prethodni.
Ovaj sam put bila dobar detektiv tako da sam od sredine romana počela sumnjati u pravom smjeru. Jedna rečenica mi je bila dovoljna za to pa ako ćete pomno čitati, vidjet ćete u kojem dijelu nam Morgan počinje otkrivati istinu.
Ali to nije umanjilo uživanje u nastavku jer iako nazirete ubojicu, ne znate pravi motiv pa vas to drži do samog kraja. I to doslovno do zadnje stranice.
Zanimljivo kompozicijsko rješenje
Svidjela mi se kompozicija romana, tj. podjela na poglavlja s danom, datumom i satom – nešto kao policijski izvještaj ili dnevnik. Phoebe Morgan priču donosi iz više perspektiva, pa čak i iz perspektive ubijene Clare. Glavni pripovjedači su naravno susjeda Jane te istražiteljica Madeline Shaw.
Pripovijedanje je iznimno zgusnuto i prožeto unutarnjim monolozima i razmišljanjima naratora. U trenucima se naše pripovjedačice vraćaju u prošlost pa treba dobro čitati i razmišljati o pročitanome.
U karakterizaciji likova Phoebe Morgan pogodila je tipove tzv. očajnih kućanica – žena koje žive od ogovaranja svih i svakog, čak i najboljih prijateljica. Sandra, Tricia i Jane stereotipne su snobice koje moraju održavati privid savršenih žena, iako potajice dobrano potežu za bocom vina i s podsmijehom se međusobno sarkastično časte površnim komplimentima.
I za kraj…
Tako mi je žao što je ovaj psihološki triler dugo zaboravljen stajao na mojoj polici. „Susjedu” sam kupila davno na nekom štandu u gradu jer me privukao opis na poleđini romana te preporuke kao što su: „Uvjerljivo.” (Jane Corry), „Klaustrofobično.” (Fiona Cummins), „Grčevito, manipulativno i uzbudljivo. Nisam je mogla pustiti iz ruku.” (Louise Jensen).
I odista nisam mogla prestati čitati jer je priča jako napeta i ni na trenutke dosadna. Čitajući doslovno sam govorila naglas: Molim? Što? Nemoguće. Naravno. Zašto?
Stavite „Susjedu” Phoebe Morgan na svoju listu čitanja i uživajte!
- izdavaČ: 24sata d.o.o.
- broj stranica: 311
- godina izdanja: 2019.
- prevoditeljica: Marica Anić