Demeter je žena sa savršenim životom. Ona je izvršna kreativna direktorica u agenciji za marketing, visoka, mršava, s blistavom smeđom kosom i veličanstvenim obrvama. Demeter ima savršenu obitelj, predivnu kuću i mnogo prijatelja. Nosi dizajnersku odjeću, hoda na premijere i otmjene događaje te jede u najfinijim restoranima u Londonu. Čak joj je i ime savršeno – De-me-ter.
No, glavna junakinja ovog romana nije Demeter. Ne, ne. Djevojka čiji život nije nimalo sličan Demeterinu je Katie, tj. Cath ili Cat. Ona živi u sobi u stanu s dvoje cimera, Anitom koja uopće ne izlazi iz sobe i fitnes vlogerom Alanom. Cat posjeduje krevet, ali ne i ormar pa joj se sve stvari nalaze u mreži iznad kreveta. Do posla putuje više od sat vremena javnim prijevozom, kupuje u jeftinim dućanima i uvijek je u stisci s novcem. Radi kao administratorica u agenciji za marketing, a Demeter je njezina šefica iz noćne more.
Cat sanja o tome da bude kao Demeter, genijalna, lijepa i uspješna u svemu što radi. Cat sanja o vrhunskim restoranima i kući s mramornim stubištem, o raskošnom životu kojim bi se mogla pohvaliti na svojem Instagram profilu. No, Cat je seoska djevojka s naglaskom koja je odrasla s kravama na farmi u Somersetu i koju je odgojio brižni otac Mick. Njezin je san živjeti i raditi u Londonu, no teško joj se uklopiti u londonski život na visokoj nozi. Zna da je kreativna i sposobna, ali nikako ne uspijeva predstaviti svoje zamisli.
Prvi koji je obratio pozornost na njezine promidžbene ideje je Alex Astalis, marketinški genijalac smeđe kose, visokih jagodica i širokog osmijeha. Ako ste mislili da sad slijedi velika ljubavna priča, pa baš i ne. No, više od ovog ne želim otkrivati. Tko su Biddy, Rosa, Sarah i Flora, na koji način se u priču uklapa glampiranje te što je vedari otkrit ćete sami.
Duhovit i simpatičan chic-lit
Knjizi Moj ne tako savršeni život privukla me preporuka Jojo Moyes: „Savršeni prikaz suvremenog načina života koji će vas nasmijati do suza.” Moram priznati da me već dugo nijedan film nije pošteno nasmijao, a kamoli knjiga. I moram se složiti s Moyes, roman je zaista duhovit, pa i više od toga. Čak sam se i glasno smijala i divila se pustolovinama glavne junakinje te vještini kojom je Sophie Kinsella prikazala svakodnevni život jedne sanjarke. Izrazito zabavno, realno i simpatično.
Društvena kritika
Roman je očigledna kritika snobizma i ekskluzivizma, idealnog prikaza naših života na društvenim mrežama. Kinsella upućuje na licemjerje i dvostrukosti, apsurde u omjerima realnosti i virtualnosti.
„Sve je nabrijano i lažno. Ali čovjek ne smije tome vjerovati. Ne treba misliti da tako izgleda život. Ni naš ni tuđi.”
Iako svi znamo da društvene mreže prihvaćaju samo lijepo, ipak nas bocne činjenica da smo toga svjesni, ali da ipak na svojim profilima nikad nećemo objaviti nešto što nije „savršeno”. Sophie Kinsella nam poručuje da trebamo prestati tražiti idealno i uživati u svojim nesavršeno stvarnim životima.
10 savjeta za život
I za kraj nekoliko ključnih savjeta na koje me podsjetila ova knjiga:
- Riješi se krame u svojoj glavi i srcu.
- Ne možeš imati sve odmah.
- Treba naučiti biti strpljiv.
- Isplati se biti dobar i pošten. Definitivno.
- Prava ljubav ne postoji za svakog.
- Kad se izgubiš, vrati se korijenima.
- Treba biti realan, ali i ne zaboraviti sanjati.
- Budi ustrajan u svemu što radiš.
- Budi ono što jesi.
- Sami stvaramo „svoj savršeni život”.
- izdavač: Znanje
- broj stranica: 324
- godina izdanja: 2018.
- prevoditeljica: Ira Martinović