Dućan sjećanja čitala sam prije 4 godine i sad sam ga ponovo čitala samo da bih vam mogla napisati nekoliko riječi o ovoj divnoj knjizi. Prvi me put oduševila – i idejom, i pričom, i likovima. U čitanju iznova toliko mi je toga bilo poznato što samo potvrđuje da mi je roman i nakon 4 godine ostao u veoma dobrom sjećanju.
Knjizi su me prvi put privukle divne korice, ali i najava romana s radnjom u meni omiljenom knjižnom okruženju – Irskoj. Ako volite čitati romane Jenny Colgan, Emme Hannigan i Carole Matthews, ova je knjiga definitivno za vas. Idejom me podsjetila na Čuvara izgubljenih stvari Ruth Hogan, ali je Ella Griffin s Dućanom sjećanja dva koplja iznad njega.
Dom, sigurnost i obitelj
Nora će uskoro navršiti 30 godina i ima skoro pak savršeni život – radi posao koji voli, ima predivan stan koji je do detalja uređivala godinama i naravno zgodnog, bogatog i uspješnog dečka Adama. Dakle, Nora ima sve što želi – dom, sigurnost i obitelj – tri stvari za kojima je žudjela od djetinjstva.
Naime, Norina majka Alanna ostala je trudna s 18 godina nakon jedne večeri na glazbenom festivalu. Sve što je znala o Norinu ocu bilo je da se zvao Tim. „Lijepo ime dražesnog mladića koji nikada neće znati da je pridonio najboljoj svari koja joj se ikad dogodila.” Alanna je napustila roditeljski dom pa su njih dvije oduvijek bile same.
Nora nije imala uobičajeno djetinjstvo, a mjesta na kojima je živjela s majkom bila su oronula jer su vječito bile bez novaca. Majka je stalno mijenjala poslove pa je Nora mijenjala škole i prijateljstva te se svakih nekoliko mjeseci morala privikavati na novu sredinu. „Sanjarila je o tome da cijeloga života živi na jednome mjestu, poput svojih bake i djeda, i da ga ispuni lijepim stvarima.”
Rasprodaja uspomena
Početak romana je malo kliše – Nora prije odlaska u Dublin na najgori mogući način saznaje da su Adam i njezina najbolja prijateljica Liv ljubavnici. Briga za ostavštinu iz kuće bake i djeda na Tempe Terraceu daje Nori alibi da se neko vrijeme ne vraća u London te da se do Božića oporavi i vrati uzdignute glave.
Norin je plan prodati kuću da bi njezina majka mogla sebi kupiti stan, no financijska situacija nije onakva kakvoj se Nora nadala. Da bi skupila što više novaca, Nora odlučuje iskoristiti prostor stare prodavaonice u prizemlju kuće i polako prodavati vrijednu bakinu kolekciju antikviteta.
Šarolika lepeza likova
Već od prvog dana Nora susreće zanimljive ljude i sklapa prijateljstva. Tu su vlasnica kafića Fiona i kuhar Adonis, Will i njegova kći Alice, Gemma i Lia, Stephen, Caroline…
Doduše, bilo mi je malo teško pratiti poveznice među likovima pa sam se ponekad morala vraćati na prethodna poglavlja da bih mogla povezati stvari i priče s likovima.
Jako mi se svidjela Nora jer mi je živopisna i mogu ju zamisliti kao stvarnu osobu. Sporedni likovi također su jednako zanimljivi, predočeni suptilno i sa savršenom dozom realnosti. Čak i s „negativcima” možete razviti lijep čitateljski odnos te razumjeti njihove postupke i odluke koje donose. I baš je u toj karakterizaciji velika snaga ovog romana. Tu moram izuzeti Adama i Liv koji su mi bili iznimno antipatični od prve stranice.
Antikviteti s uspomenama
Zanimljiv koncept i priča drugi je veliki plus Dućana sjećanja. Svi predmeti koje Nora prodaje u dućanu imaju svoje priče koje je njezina baka pisala po istrgnutim praznim stranicama knjiga. Hrpa tih bilježaka inspirirala je Noru da za svaki predmet pripremi poseban izlog posvećen sjećanju na baku Lainey.
Svako poglavlje posvećeno je jednoj stvari iz Dućana sjećanja – starinska Chanelova pudrijera, snježna kugla, dvostruka ogrlica od komadića Mjesečeva kamena u obliku suza, naušnice od slatkovodnih bisera, ručno tkani marokanski molitveni sag, srebrna Tiffanyjeva četka za kosu, mramorni stol s fosilima amonita, srebrnosivi bolero od perja marabua, starinski zeleni svileni šal Pierrea Cardina, medaljon od žutog zlata, ptičja krletka, jantarna brojanica…
Ljudi koji kupe predmet iz Norina dućana doživljavaju životnu renesansu i doslovno im se vraća vjera u život i vlastite snage koje su izgubili na putu odraslosti.
Vizualna privlačnost
Baš kao i naslovnica romana, predivni su i izlozi koje Nora priprema za prodaju antikviteta. Voljela je pronalaziti način da osvijetli svaku od Laineynih predivnih stvari i izgubiti se u satima kreativnosti pri osmišljavanju i uređivanju izloga.
Najvažnije stvari nisu stvari
Ne znam jeste li minimalist ili maksimalist te koliko se jako vežete uz stvari koje posjedujete. Poznajem ljude koji čuvaju svaku sitnicu iz svoje prošlosti kao i one koji čuvaju sjećanja, a ne stvari.
Ja sam negdje između – s jedne strane obožavam čuvati sjećanja i iskustva na mjesta i ljude koji su me dotakli, a s druge strane volim posjedovati i stvari koje me na njih podsjećaju. Tričarije s putovanja, rođendanski pokloni ili čak karte s koncerata stvari su koje čuvam u svojoj kutiji sjećanja jer me sam pogled na njih vraća u sretne trenutke.
Ovaj me roman naučio jednu važnu stvar – kako otpustiti prošlost, tj. sjećanja i stvari koje nam otežavaju dušu i koje nas sprječavaju da hrabro kročimo naprijed. Spremanje uspomena dio je života, a balans između zarobljenosti u njima i budućnosti teško je pronaći. Svakome od nas treba određeno vrijeme da spremi uspomene te u konačnici pronađe mir i želju za stvaranjem novih uspomena.
I za kraj…
Dućan sjećanja divna je žanrovska kombinacija romanse i misterija. Nema velikih ljubavnih priča, ali ima onih životnih – priča o novim počecima i traumama iz mladosti, kompliciranim odnosima, vjernosti, izgubljenim snovima, pa čak i ovisnostima i društvenim problemima.
Sve nam to Ella Griffin daje u savršenoj dozi i sigurna sam da ćete uživati u čitanju, baš kao što sam i ja, i to čak dvaput.
- izdavač: Stilus
- broj stranica: 371
- godina izdanja: 2020.
- prevoditeljica: Sanja Ščibajlo